Autor Tema: RADIJACIJA PRETI,SRBIJA BEZ PLANA!  (Pročitano 1728 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Luka

  • Dežurna Budala
  • Administrator
  • Starosedelac
  • *****
  • Poruke: 1134
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
RADIJACIJA PRETI,SRBIJA BEZ PLANA!
« poslato: Mart 18, 2011, 06:02:00 posle podne »

Naša zemlja potpuno nespremna za nuklearnu krizu

Eksplozija samo jednog od reaktora nuklearne centrale „Fukušima“ u Japanu u svetu će izazvati globalnu nuklearnu krizu, goru od Černobilja, a Srbija će je dočekati potpuno nepripremljena!

Šta treba preduzeti, ko je za šta nadležan i slični propisi u slučaju vanrednih situacija odbrane od jonizujućeg zračenja su kod nas nedorečeni i loši, nezvanično saznaje „Alo!“ od naših stručnjaka u iz Nuklearnog instituta „Vinča“ i Instituta za radiološku zaštitu „Dr Dragomir Karajović“.

Da Srbija može samo da se pomoli za vremenske uslove koji će usporiti prenos radioaktivnih čestica, potvrdio je i direktor UO Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije dr Ištvan Bikit. On navodi da nisu doneti neki od propisa za regulisanje vanrednih situacija i da nedostaje centralna koordinacija.

- Postoje onlajn sistemi za rano upozorenje i detektori koji su stalno uključeni i mere situaciju u vazduhu. Taj sistem funkcioniše i čak većinu podataka možete videti na sajtu agencije. Ipak, dešavalo se da kada sistem pruži neki od parametara, mi jednostavno ne znamo šta da radimo sa tim.

Naši kritičari su ipak donekle u pravu za neke propise u vezi sa koordinacijom u slučaju globalne nuklearne krize i mi smo spremni da pomognemo da se ti propisi donesu kako bi ta situacija bila bolje regulisana - kaže dr Bikit. Japanski inženjer Masashi Goto, koji je radio na dizajniranju zaštitnog omotača za reaktor nuklearne elektrane „Fukušima“ u Japanu, istakao je juče da dizajn nije dovoljno snažan da izdrži potres te jačine, a potom i cunamija, dok američki list „Njujork tajms“ tvrdi da će radijacija iz oštećene nuklearne elektrane curiti i narednih meseci.

Ukoliko nuklearka ipak eksplodira, radioaktivne čestice bi do Srbije stigle za 48 sati, a njihova inhalacija bi dovela do nesagledivih posledica. U Srbiji je juče, međutim, zvanična vest bila da se incident u Japanu neće ni osetiti kod nas. Naime, naučni saradnik Instituta u Vinči Ilija Plećaš, izjavio je da ne treba očekivati da će radioaktivne čestice iz Japana stići do Srbije.

Ne izlazite napolje po kiši!

Eksplozije nuklearnih reaktora, prouzrokovane zemljotresom i cunamijem u Japanu, počele su da osećaju i po mernim stanicama u Evropi. Nivo radioaktivne kontaminacije vazduha u Minhenu, u Nemačkoj, od prve eksplozije u japanskoj nuklearki bio je 10-15 puta veći od normale. U Italiji je porodicama savetovano da ne izvode decu, niti borave napolju po kiši, odnosno padavinama koje mogu sadržati radioaktivnu prašinu.
  www.pegazhosting.com 
█  Web Hosting | Reseller | Registracija domena